Sign in | Registration Česky


O třešních a třešňovkách

„Jó třešně zrály, sladký třešně zrály a jak to bylo dál…“ Kdo ví…? Prastarý příběh o pokušení může mít pro někoho jiná pokračování, ať už zrovna třešně zrají, nebo ne, ale když už zrají, tak nastala doba zralá pro leccos. Neboť je to zvláštní doba v roce a komu při slově třešňovka nepohladí jazyk chuť srdcovek sladkých jako med, neozve se slastné chrupnutí pevné dužiny chrupek v ústech, nevybaví se vidlička třešní za ušima holek místo náušnic či vůně babiččiny bublaniny… neprožil to pravé dětství.

Protože ještě jednu chuť mají třešně – stejně tak jako jahody, které dozrávají prakticky zároveň: neopakovatelnou chuť příslibu prázdnin, chuť která jednoho léta zmizí a už se nikdy nevrátí. Je to příslib dlouhých horkých dní, koupání, lození po stromech, lenošení… Třešně odemykají prázdniny – i svou barvou: červená je barva horka, pohybu, optimistická barva vitality a třešně na to mají ve výzbroji celou paletu odstínů: rudou, tmavě červenu až černou, karmínovou, ohnivě červenou…

Třešně zrají v osmi tzv. třešňových týdnech, jež se zhruba kryjí s červnem a červencem a nyní jsme tedy právě v týdnu třetím, kdy podle krajů většina třešní uzrává a již je dost červenajících se stromů v třešňovkách, sadech či podél cest. Víte, že existuje na tisíc druhů třešní a višní? Že za potěšení vychutnávat sladké plody jako za mnohá jiná vděčíme Římanům, kteří třešeň někdy ve 12. st. přinesli přes Alpy do střední Evropy? Že jejich konzumace mj. podporuje imunitu, tvorbu inzulinu, pomáhá při hubnutí, a proto se jim říká „zabiják tuku"?

Tak tedy vzhůru do třešňovky a kdo to nestihne v „třešňových týdnech“, potěší ho – až se po prázdninách dostaví dlouhé netřešňové“ týdny podzimu a zimy – kompoty, zavařeniny, sherry či třešňové pivo… a samozřejmě – třešně v rumu. A jak je to s tím tradičním rodičovským vyprovázením na třešně: „A hlavně na to pak nepij mléko!“ což babička vždy doprovázela varováním: „Jinak přijede rychlík srágora!“ Vědci zkoumali i toto a osvětlili nám, že tekutiny v žaludku uvolňují cukry, které kvasí, žaludek bolí, cukry kvasí stále víc, žaludek bolí stále víc… Takže na třešně, před nimi ani při nich nepít nejen mléko, ale vůbec nic. Jinak přijede – víte co…!


Vypravte se s námi na výlet po pražských třešňovkách! V neděli 28. 6. v 11.00 vyrážíme za třešněmi do ovocných sadů na Palírce a v Sedlci. Povíme si něco málo k historii míst i k probíhající obnově sadů a samozřejmě ochutnáme z pestré nabídky třešnových odrůd. Na konci trasy bude pro zájemce připraveno ohniště na společnou grilovačku. Doporučujeme pevnou obuv – terén bude místy svažitý, zásobu tekutin, pro hladové svačinku a pro vytrvalce něco na gril. Vaši účast prosím nahlašte na team@na-ovoce.cz. Během týdne upřesníme místo setkání. Těšíme se na vás!Sign in to add your comment.