Sign in | Registration Česky


První jarní zpravodajství

Jaro tu máme zatím pouze astronomicky, ale my mu i tak pevně věříme. Stihlo totiž nechat pár vzkazů, že to myslí vážně. Přátelé, začaly nám totiž kvést první ovocné stromy! Z vlaku jsme o víkendu viděli pár myrobalánů a dost možná mezi nimi byl i špendlík nebo mirabelka, které vlastně znáte z minula.

Prvním jedlým vzkazem je určitě medvědí česnek. K jeho lokalizaci si klidně otevřete naši mapu. Pár nalezišť už tam máme (hurá!) a další díky vám přibývají. V našem herbáři o něm naleznete pár řádek. Také mladé kopřivy jsou, zvláště teď o Velikonocích, vyhledávanou surovinou. Ostatně, pokud fandíte léčivkám, tak Vám určitě neuniklo, že vylezl první podběl. My jsme zatím ve fázi pokročilé fascinace, takže jsme si vzali po sobotním výletě na Okoř atlas léčivých bylin a dočetli se následující: „Hledejte jej na navážkách, rumištích, v příkopech, železničních náspech, lomech apod. Obzvláště se mu daří tam, kde je v půdě dostatek vápníku a vlhkosti. Sbírají se listy. Látky v nich obsažené působí blahodárně při zánětech horních cest dýchacích.“ Se všemi léčivkami respektive drogami (z nizozemského droog = suchý!) buďte velmi opatrní.

Asi byste to úplně nečekali, ale venku jsou i první, častěji sbírané houby. Našli jsme pro vás, zatím jen na webu, první letošní smrže, což je jedna z nejchutnějších hub vůbec. Schválně otestujte mapu na www.ohoubach.cz, jestli u vás náhodou nerostou. Po vydatném dešti se dá prý stále sbírat i ucho Jidášovo. Takže my máme na Velikonoce jasno. A co vy?Sign in to add your comment.