Jaké ovoce přinesl rok 2017

Vycházky prochozeny, slavnosti doslaveny, stromy vysazeny, ovoce zmoštováno, Šlapostroj je zpátky v dílně, poslední stromky k zasazení právě odcházejí z naší rozesílací ústředny a my ukládáme Na ovoce k zimnímu spánku. Pojďte se s námi ohlédnout za tím, co jsme spolu letos zvládli.

ShopRoku

V prosinci 2016 jsme zjistili, že máme tajného ctitele. Tajemný dobrodinec nominoval náš Benefiční e-shop se stromy starých odrůd v anketě Heuréky na ShopRoku. Ačkoliv byl v té době náš počin starý jen pár měsíců a navíc benefiční, v kategorii Cena Heuréky se nám podařilo mezi několika stovkami zúčastněných obsadit 1. místo.

Sozial Marie

Spoustu energie a chuť se Na ovoci věnovat na 200 % nám hned z kraje roku vlil do žil i jeden (ale zato velikánský) úspěch v zahraničí. Účast v mezinárodní soutěži Sozial Marie, která oceňuje sociální inovace, nám vynesla 3. místo a finanční podporu, díky níž jsme letos mohli uspořádat o pár akcí víc. A jelikož jsme nebyli jediným úspěšným českým projektem, na slavnostní večer vzpomínáme s radostí a velkou pýchou.

Konference o ovocných výsadbách

Ovocné výsadby vyrůstají jako houby po dešti. Jak na ně efektivně, jak zapojit veřejnost a jak vůbec začít, když nemáte žádné zkušenosti, jen chuť změnit něco ve svém okolí, jsme probírali na konferenci Ovocný sad jako biotop a komunitní prostor. Do pořádání jsme se pustili společně s Fórem ochrany přírody a Magistrátem hl. m. Prahy. O své zkušenosti a pohled na ovocné výsadby se během ní podělili ovocný školkař Stanislav Boček, Jiří Rom z Magistrátu hl. m. Prahy či Martin Lípa z ČSOP. Za sadaře z Bílých Karpat přijel Ľudo Vašš z OZ Pangaea, přispělo také Ekocentrum Podhoubí, Vítr Hrdoušek odprezentoval svůj projekt Milion stromů pro krajinu a Vojtěch Veselý z Biostatku Valeč nám povyprávěl o tom, jak vypadá sad jako součást farmy.

Vzdělávací workshopy

Pro vývoj stromů není důležitý jen správný postup při vysazení, ale také následná péče. Sezónu v pražských sadech jsme proto zahájili workshopy na téma řezu ovocných stromů, roubování a sázení. Kdo dorazil na podzim na Ovocnou slavnost, mohl se od Míši Naumecové přiučit, jak udělat tu nejlepší hruškovou marmeládu. Další workshopy pro vás chystáme opět na jaro 2018.

Třešňobraní s Kuchařkami bez domova

Sbírat ovoce, které by jinak bez užitku shnilo, je dobré. Zachránit takové ovoce a ještě ho věnovat na dobrou věc je ale ještě lepší. V červnu jsme společně s dobrovolníky vyrazili sbírat třešně do třešňovky v Uhříněvsi. Bedny slaďoučkých třešní, vypěstovaných jen s pomocí toho, co dala příroda, tedy bez jakéhokoliv chemického ošetření, putovaly do jídelny Kuchařek bez domova, kde byly zužitkovány do podoby koláčů a limonád.

Na-ovoce.cz v novém

Za 3 roky se Na ovoce rozrostlo z pouhé mapy na spoustu aktivit, které na našem starém webu nedostávaly tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Programátoři Ondra a Honza se proto v létě pustili do přípravy přehlednější podoby webu. Katka nám ho oblékla do slušivé grafiky a voilà – je tu nové na-ovoce.cz. A i když to zatím není vidět, na ladění našeho webu, mapy i mapovací aplikace pracujeme pořád dál.

Komunitní moštování se Šlapostrojem

Moštování má na Ovocné slavnosti vždycky velký úspěch. Ještě loni to ale pro nás byl trochu organizátorský oříšek. Vypůjčené ruční i elektrické drtičky nedrtily podle našich představ a jejich obsluha si žádala hodně dobrovolníků nebo sil. Lámali jsme si hlavu, jak z toho ven, až náš kamarád Honza přišel s nápadem na Šlapostroj. Šlapací komunitní drtičku, která moštuje, sbližuje a šetří naše síly. Pracoval na ní celé léto, pár dní před Ovocnou slavností na Klíčově došlo na ostrý test a my jsme už věděli, že letos bude moštování velká zábava. Ze sadů pod Milešovkou jsme dovezli hrušky sladké jako med, z klíčovských sadů nasbírali trochu z letošní skromné úrody jablek, vyhoupli se do sedel a svým šlapáním roztočili soukolí Šlapostroje. Na Šlapostroji se vystřídalo několik desítek návštěvníků a společně jsme nadrtili přes 30 beden ovoce. Na zimu zajel Šlapostroj zpátky do dílny, kde se mu dostane menšího tuningu, aby příští rok zvládl víc moštovacích akcí. Všem, kteří přispěli na jeho výrobu, z celého srdce děkujeme.

Ovocné slavnosti

Ovocná slavnost je pro nás vrchol roku. Těšíme se na ni od jara, ale první přípravy podnikáme už za dlouhých zimních večerů. Letos jsme na Klíčově uspořádali její třetí ročník. Vyšel na poslední zářijový den a lepší počasí, sladší mošt a ovocemilnější návštěvníky jsme si přát nemohli. Jako už tradičně nechyběly vzdělávací přednášky o klíčovských sadech a starých odrůdách, divadélka a dílny pro děti, marmeládový workshop ani moštování. Hrdinou naší moštovací sekce byl letos Šlapostroj, šlapací komunitní drtička, která nám ušetřila při moštování síly a přinesla spoustu zábavy a nových přátel.

Kromě Šlapostroje jsme si na podzim připravili ještě jedno překvapení – Sousedskou ovocnou slavnost a sázení stromů k tomu. Konala se v pražských Modřanech, místní si mohli stromky určené k výsadbě adoptovat a během slavnosti vlastnoručně zasadit. A my už jen doufáme, že se s adoptivními rodiči za pár let opět sejdeme pod stromy a společně si pochutnáme na prvních hruškách a třešních. :) Na Ovocnou slavnost na Klíčově a Šlapostroj v akci se můžete těšit příští rok na podzim.

Komunitní sázení a svatební sady

Komunitní výsadby byly náš velký sen a letos se konečně zadařilo. Sezónu v pražských sadech jsme zakončili rovnou čtveřicí výsadeb. První proběhla během Sousedské ovocné slavnosti na Násirově náměstí v pražských Modřanech. Do stávajícího jabloňového sadu jsme za pomoci místních vysadili 15 třešní a hrušních starých odrůd. Stejný počet stromů přibyl díky zaměstnancům Letiště Praha a Českého Aeroholdingu do třešňovky na Holém vrchu, kterou obnovuje náš kolega Tomáš se spolkem Jestřábník. A ke zbylým dvěma výsadbám se váže krásný příběh. Příběh dvou párů, které stromy dostaly jako svatební dar a rozhodly se je věnovat městským sadům na Suchdole a v Úněticích, aby z nich neměli užitek a radost jen oni, ale také další generace. Díky štědrosti manželů Trčkových a Lesákových jsou pražské sady ovocnější o téměř 100 stromů starých odrůd. Oběma párům děkujeme, že jsme mohli přispět ke vzniku jejich svatebních sadů.

Hrušková edice Kalendáře hojnosti

První edici Kalendáře hojnosti jsme věnovali starým odrůdám jabloní. Rychle se po ní zaprášilo a my jsme se rozhodli, že rokem 2018 vás provede 12 starých hrušní. Druhá limitovaná edice dorazila z tiskárny právě včas, aby stihla na vašich zdích vystřídat svého předchůdce. Rádi vám kalendář přibalíme ke stromku, ale můžete si ho pořídit i zvlášť.

Na ovoce ve 200 vteřinách

Na konci října jsme dostali příležitost odprezentovat náš projekt na MashUpu, pořádaném pražským coworkingovým centrem Impact Hub. Cílem akce je představit veřejnosti projekty z oblasti ziskové a neziskové a propojit je vzájemně, s návštěvníky a diváky na streamu. Zkrátka s kýmkoliv, komu se projekty zalíbí a chce je šířit dál nebo se do nich zapojit. Při přemýšlení, jak představit Na ovoce ve 3 minutách a 20 vteřinách jsme se pěkně zapotili, ale nakonec se zadařilo.

Spousta nových přátel

V duchu pravidla „to nejlepší nakonec“ bychom rádi poděkovali všem dobrovolníkům, novým iniciativám, nadšencům, partnerům a přátelům, které jsme letos poznali. Doufáme, že se spolu budeme setkávat i v příštím roce. Velký dík posíláme také na Magistrát hlavního města Prahy, bez jehož podpory by nebylo vycházek, workshopů ani Ovocné slavnosti.

Co chystáme na příští rok?

Mapování, sázení, vycházky, slavnosti, moštování se Šlapostrojem, firemní workshopy a něco navíc. Co to bude, to ale ještě neprozradíme. :) Sledujte nás na Facebooku a odebírejte náš newsletter, ať vám neuteče začátek další sezóny v pražských sadech.

Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás finančním příspěvkem nebo se zapojte jako dobrovolník.