Třešňobraní na Vrchu Třešňovka

KDY: sobota 16. 6. 2018 / od 10.00

KDE: sad na Vrchu Třešňovka (autobusová zastávka Spojovací)

PRO KOHO: pro všechny milovníky ovoce

VSTUPNÉ: dobrovolné

Červen patří třešním a nejinak tomu bude v sadu v Hrdlořezích. V sobotu 16. 6. proběhne v třešňovce nedaleko zastávky Spojovací veřejné Třešňobraní. Vedle samotného česání třešní budou pro děti připraveny tvořivé dílničky a starší návštěvníci mohou vybírat z nabídky přednášek a workshopů s ovocnou tematikou. Ke sběru třešní a odpočinku v sadu zahraje živá hudba a návštěvníci se budou moci občerstvit načesanými třešněmi a dalšími nejen ovocnými pochutinami. Akce začne v 10.00 a bude probíhat po celý den.


 

Program slavnosti

POVÍDÁNÍ

O vrchu Třešňovka / Katka Zímová / 11.00
Procházka sadem v ptačí perspektivě / Denisa Hladovcová / 16.00

WORKSHOPY

Sběr ovoce a moštování / celý den
Výroba peckovníků – polštářků z třešňových pecek / 11.00

SPECIÁL PRO DĚTI

Divadlo O třešňovém skřítku / 14.00
Výtvarná dílna / celý den
Stopovačka / celý den

HUDBA
Holinky / 12.00

JÍDLO A PITÍ

Na hlad a na žízeň / celý den

O Vrchu Třešňovka

Třešňovka v Hrdlořezích patří mezi volně přístupné ovocné sady v majetku hlavního města Prahy. Vrch dříve sloužil jako pastvina a na počátku 20. století plnil funkci vojenského cvičiště. Sad na něm byl založen až v období mezi světovými válkami, přičemž největší slávy dosáhl ve 2. polovině minulého století, kdy se na vrchu konaly mezinárodní cyklokrosové závody. Postupně zarůstající a opuštěný sad se v roce 2015 dočkal obnovy a byl doplněn o 450 kusů nových vysokokmenných odrůd třešní. Kromě třešní je možné v sadu zahlédnout i několik hrušní, višní či jabloní, zastavit se u přírodních broukovišť, která poskytují útočiště nejrůznějšímu hmyzu, plazům či ptákům nebo si odpočinout na některé z přírodních laviček.

Vrcholová část sadu láká na krásné pohledy na okolí Třešňovky nebo zajímavost v podobě tzv. růžice Severka, betonové desky zobrazující zeměpisnou polohu, světové strany a vzdálenost nejvyšších vrcholů našich pohoří, která je uložena na místě zasypaného podzemního bunkru. Po stopách ovocných stromů se můžeme z Třešňovky v Hrdlořezích vydat do nedalekého přírodního parku Smetanka či hrdlořezským údolím, kudy protéká říčka Rokytka, a které lemují pozůstatky ovocných sadů.


Ovocnou slavnost podpořili:
Hlavní město Praha, Městská část Praha 9