Jaké je mít svatební sad

Za pár měsíců to bude rok, co jsme pomohli vysadit dva svatební sady. Jeden na Suchdole, druhý tvoří část obnovované třešňovky v Úněticích. Dva novomanželské páry vysazením ovocných stromů navázaly na tradici svatební výsadby ovocných stromů a zároveň pomohly ke vzniku dvou krásných ovocných oáz, ze kterých se budou moci těšit i jiní návštěvníci sadu.

Petr a Martina Lesákovi dostali od svých svatebčanů dar v podobě 35 ovocných stromů, které všichni společně během jednoho listopadového víkendu vysadili v třešňovce na Holém vrchu v Úněticích.  Největší počet vysazených stromů tvořily třešně starých odrůd, několik stromů jsme vybrali i z řad starých odrůd jabloní a hrušní tak, aby zpestřily výsadbu a prodloužily možnost sklizně do podzimu. Na první plody své výsadby si sice budou muset manželé Lesákovi ještě nějaký rok počkat, na jaře je ale třešně odměnily alespoň prvními květy. U příležitosti blížícího se výročí vysazení jejich sadu jsme se jich zeptali, jaké je mít svatební sad.


Dříve novomanželé u příležitosti svatby sázeli strom. Vy jste jich s vašimi milými a svatebčany vysadili přes 30. Kdo s tím nápadem vlastně přišel?

Grafickým tématem naší svatby byl les a i vzhledem k našemu příjmení nám přišlo vtipné si přát stromy jako svatební dary. Když jsme se začali zajímat o možnosti legální výsadby v okolí Prahy, jako první jsme narazili na aktivitu iniciativy Na ovoce. Idea, že půjde o ovocné stromy s užitkem pro všechny, a navíc staré původní odrůdy se nám moc líbila, takže jsme po té možnosti skočili. Výhodou se ukázal také již existující e-shop, přes který mohli hosté dary jednoduše objednávat. To, že se stromků sešlo tolik, je zásluha našich štědrých blízkých.


Ovocnými stromy, které jste dostali jako svatební dar, jste přispěli k obnově třešňovky na Holém vrchu, takže se z nich budou moci těšit i obyvatelé Únětic a kolemjdoucí. Co pro vás to místo znamená a plánujete se tam vracet?
 

Okolí Únětic jsme předtím neznali, takže to pro nás byla vítaná příležitost poznat tuto malebnou část Prahy. Zatím jsme tam byli jednou na jaře a vypadá to, že se budeme často a rádi vracet.  Spojuje se tu totiž krásná příroda s několika vynikajícími hospodami, což jsou dvě věci, které nás hodně baví.


Jaké je podílet se na obnově starého sadu?

Nemáme to moc s čím srovnat, sad jsme obnovovali poprvé, ale hlavně díky vedení zkušeného ovocnáře/sadaře Tomáše, našim kamarádům a přívětivému podzimnímu počasí to byl skvělý zážitek. Je tedy možné, že to nebylo naposledy.


Znáte vysazené odrůdy, nebo pro vás bude překvapení, jak budou chutnat? A na jakou z nich se těšíte nejvíce?

Odrůdy jsme předtím neznali, ale moc nás bavilo si o nich číst v e-shopu. Teď už budeme každý rok vyhlížet první plody. Hlavně se těšíme asi na třešně, ale nepochybujeme o tom, že nás některá z odrůd jabloní a hrušní překvapí.

Na to, aby se mladým stromkům dařilo, bude v prvních letech dohlížet spolek Jestřábník, který má na povel ve spolupráci se stádem oveček péči o celý sad. Třešňovka na Holém vrchu je veřejně přístupná, a tak se do ní můžete vydat na procházku i za ovocem. Přejeme manželům Lesákovým, ať jejich sad jen vzkvétá a rozdává radost každému, kdo do něj vstoupí!


Pokud nám chcete pomoci obnovit tradici svatebních výsadeb ovocných stromů, věnujte strom jako svatební dar. Pro více informací o možnostech výsadby svatebního sadu nám napište na team@na-ovoce.cz.