Takový byl náš podzim v pražských sadech

V pražských sadech jsme spolu strávili už čtyři podzimy. A každý byl ještě o kousek hezčí než ten předešlý. Zatímco loni bylo ovoce pomálu a víc času jsme trávili s lopatami v ruce než nad lisem a drtičkou, díky letošní nadúrodě jsme z tradiční Ovocné slavnosti na Klíčově udělali rovnou čtyřdenní veřejné moštování. Zavzpomínejte si s námi, jak jsme letos slavili, česali a moštovali.

Dobrovolnický den se zaměstnanci Letiště Praha

Rok se s rokem sešel a my jsme se zaměstnanci Letiště Praha opět zavítali do sadů. Letos jsme vyrazili odlehčit větvím stromů obsypaných ovocem do městského sadu Na Krutci a pomoci zužitkovat podzimní úrodu. Načesali jsme slaďoučká jablka, zmoštovali je a vyrobený mošt pak díky pilným pracovníkům putoval jako dar ženám bez domova.

A protože práce v práce v sadech není nikdy dost, stejně jako v předchozím roce jsme pokračovali v obnově staré Třešňovky v Úněticích, o kterou se stará náš kolega Tomáš a jeho spolek Jestřábník. Společnými silami jsme na místě dosadili dalších 15 stromů a postarali se o to, aby Třešňovka byla připravena na další chystané výsadby.

4 dny ovocného slavení na Klíčově

V půlce září ožily sady na Klíčově čtvrtou Ovocnou slavností. A jelikož ovoce bylo letos habaděj, přidali jsme před Ovocnou slavnost ještě tři dny veřejného moštování. Kdokoliv mohl přijít na Klíčov, zapůjčit si od nás vybavení nebo si přinést své, a česat a moštovat, co hrdlo ráčí.

V sobotu jsme na Klíčově už tradičně česali, moštovali a poznávali ovoce ze zdejšího sadu i mimo něj. A přijel i Šlapostroj! Zájemci o ovocné vědění mohli vyrazit na komentovanou vycházku sadem s Denisou Hladovcovou nebo přednášku Zdeňka Buzka a Ondry Dovaly o starých odrůdách. A kdo rád poznává a ochutnává všemi smysly, ten se mohl přidat k hromadnému vaření marmelád pod vedením Štěpánky Holcmanové z cidonio.cz nebo zjistit, jak na kvašení a pálení ovoce a okusit něco dobrého na zdraví od Ondry Kopičky z winepunk.cz.

Díky všem, kdo dorazili na Klíčov loučit se s létem a odhalovat s námi tajemství tamního sadu a starých odrůd ovoce i jeho zpracování. Bylo nám s vámi blaze.

Děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 9 a společnosti Veracomp za finanční podporu. Velký dík posíláme také spolupořadatelům z AMPI, všem úžasným lektorům, hudebnímu uskupení Der Šenster Gob a Minipivovar Beznoska Prosek, Bistro Jídlonosič a F. H. Prager a Cidrerie Kliment, kteří nám celý den pomáhali zahnat hlad i žízeň.

Podzimní toulání lysolajským sadem

Lysolajský sad byl naší poslední letošní zastávkou při putování pražskými sady. Výlet do romantické rokle Housle a výklad nabitý zajímavostmi o tamním sadu, ale i pravěké historii místa, související s vývojem našeho hlavního města, vedla Katka Zímová z CooLAND.

Sousedská moštovací slavnost v Modřanech

13. října jsme se vrátili na Násirovo náměstí, kde jsme během loňského podzimu s obyvateli Modřan vysadili 15 stromů starých odrůd. Tentokrát lopaty nahradily lisy s drtičkou a měnili jsme jablka z chalup, zahrádek a pražských sadů v lahodný mošt. Kdo měl chuť, mohl se dozvědět něco nového o hmyzí říši a vyrobit si škvoří domeček, zazpívat si z plna hrdla se sousedskou kapelou nebo přiložit ruku k dílu při opravách ochran ovocných stromů.

Děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy, Městské části Praha 12, společnosti Veracomp, Ekocentru Koniklec, Theatre – Divadlo Cirkus Žebřík, kuchtíkům z modřanské montessori školy a sousedskému hudebnímu triu, kteří nám pomohli akci uskutečnit.

Řez ovocných stromů s Dominikem Grohmanem

V listopadu jsme se vypravili do Čimického údolí, kde jsme se učili, jak správně zasadit ovocný stromek. Počasí nám přálo a za odborného výkladu potulného sadaře Dominika Grohmanna jsme vysadili tři třešně do krásné stařičké aleje. Komu to nestačilo, ten pokračoval v sázení jablůňky v nedalekém sadu. Sázení jsme si prokládali povídáním o starých odrůdách nad čajem a domácími koláči.

Co chystáme na příští rok?

Mapování, sázení, workshopy, vycházky, slavnosti a moštování se Šlapostrojem i bez něj. Sledujte nás na Facebooku a odebírejte náš newsletter, ať vám neuteče začátek další sezóny v pražských sadech.

Líbí se vám, co děláme? Podpořte nás finančním příspěvkem nebo se příští rok zapojte jako dobrovolník.