Pampelišky v těstíčku

Pampelišky kvetou téměř všude. Malá zlatá slunce smetanky lékařské. Napadlo vás někdy, že se květy téhle léčivé byliny dají jíst? Pokud se nebojíte netradičních receptů, můžete je s námi pěkně křupavé ochutnat.

Tahle smažená dobrota je skvělá na ujídání i jako součást hlavního jídla. Nasladko jako dezert, do palačinek nebo na dozdobení kaše. Slané křupavé pampelišky se zase pěkně hodí ke krémovým polévkám nebo se dají zabalit do placek a jarních závitků.

Recept vychází z japonské kuchařské techniky tempura, kdy se kousky zeleniny nebo masa obalují v těstíčku a při vysoké teplotě krátce smaží. Jsou pak zvenku krásně křupavé a uvnitř jemné a udělané v páře.

Naše podání je dost netradiční. Skloubili jsme, u nás hojně rostoucí, pampelišky s neobvyklou luštěninovou moukou, která se dá sehnat ve zdravých výživách, obchodech s orientálními surovinami, ale i bezobalových prodejnách. Těstíčko z cizrnové mouky je jednoduché, rychlé, bezlepkové a ta chuť! Určitě si ho zamilujete.

V tomhle těstíčku můžete obalovat třeba houby a zeleninu. Z jedlých květů můžeme doporučit bezové, červený jetel nebo cuketové květy. Skvělé a super křupavé jsou třeba vrcholové výhonky kopřivy, hluchavky nebo merlíku, šalvějové, jitrocelové a kostivalové listy. Postup je stejný jako u pampelišek.

Pampeliškové květy v cizrnovém těstíčku

Porce: pro 4 člennou rodinu jako mlsání či součást většího jídla
Příprava: 30 minut (příprava těstíčka, obalování a smažení)
Odpočinek těsta: 10 minut

 

Suroviny: 

plná mísa pampeliškových květů, odhadem hrst na osobu
olej vhodný ke smažení
2/3 hrnku cizrnové mouky
voda
koření a ochucovadla:
na slanou verzi: 3/4 ČL soli, 1,5 ČL kari a 1 ČL sladké papriky (nebo vaše oblíbené koření)
sladká verze: špetka soli, 1 PL cukru či jiného sladidla, 1 ČL skořice či jiného “sladkého” koření

 

Postup:

Na čistém místě si nejdříve nasbíráme plně rozkvetlé pampeliškové květy. Chceme, aby na nich zůstal pyl, a tak je nemyjeme. Květy je třeba trhat relativně krátkou dobu před přípravou, rychle totiž vadnou a zavírají se.

Zatímco nám z pampelišek pomalu vylézají broučci, připravíme si těstíčko. V míse smícháme všechny suché ingredience s vodou, aby vzniklo řídké těsto připomínající palačinkové. Na míchání se hodí vidlička nebo metlička, protože cizrnová mouka dost hrudkuje. Necháme odpočinout 10 min, suroviny se propojí a těstíčko trochu zhoustne.

Jednotlivé květy obalujeme v těstíčku a odkládáme na velký talíř nebo tác. Smažíme až po obalení všech květů. Jde to velmi rychle, a tak na další obalování není při smažení čas. V polovině obalování dáme rozpálit pánvičku či malý hrnec s vyšší vrstvou oleje vhodného na smažení.

Když začne olej řetízkovat, postupně a opatrně vkládáme obalené kousky do oleje. Neměly by se překrývat. Asi po půl minutě otáčíme na druhou stranu. Pampelišky jsou hotové, když těstíčko na květech jemně zezlátne. Když začne hnědnout, bývají už spálené. Po usmažení dáme okapat na papírový ubrousek nebo utěrku.

Smažené květy je třeba sníst čerstvé. Později začínají vlhnout, ztrácejí svou křehkost a křupavost a chutnají mastně.

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.