Černý čaj z maliníku či ořešáku

Napadlo vás někdy vyrobit si doma černý čaj? Ten pravý a nefalšovaný z čajovníku sice nemůžeme, naše příroda nám ale na výrobu černých čajů nabízí spoustu možností a jejich chutě jsou neméně zajímavé.

Než se pustíme do výroby čaje, dovolte trochu teorie. Černý čaj vzniká fermentací nebo přesněji oxidací zelených listů čajovníku. Ty se nechají zavadnout a po narušení struktury zapařit. Po oxidaci se listy suší a následně nechávají zrát. Mají pak výraznější barvu, vůni i chuť. Zatímco pití pravého čaje má v Orientu tisíciletou tradici, u nás se tradičně pily čaje bylinné. Pojďme tyto dvě tradice propojit a zoxidovat si místně rostoucí listy a květy.

Na černý čaj se hodí široká škála listů domácích rostlin a stromů např. maliníku, ostružiníku, jahodníku, ovocných stromů a keřů, meduňky, šípkové růže, černého bezu nebo třeba ořešáku. Můžete použít také jedlé květy např. nešlechtěné šeříky, zlatici a všechny květy ovocných stromů. V případě výroby oxidovaného čaje nám nepůjde ani tak o léčivé účinky těchto listů a květů, protože jejich (léčivé) vlastnosti se oxidací změní, jako spíše o velmi zajímavý nápoj chuťově podobný černému čaji.

Postup:

Čisté a zdravé listy necháme ovadnout. Poté mačkáním, kroucením, trháním nebo válečkem narušíme jejich strukturu. Narušené a obvykle vlhké listy napěchujeme do čisté sklenice (nejlépe do plna) a zavřeme. Sklenici dáme oxidovat do skleníku, auta nebo do myčky při mytí nádobí. Při vysokých letních teplotách postačí osluněné okno.

Listy se bez přístupu vzduchu ve sklenici silně zapaří. Zhnědnou a výrazně se změní jejich vůně. Oxidace může trvat od hodiny až po celý den. Její rychlost závisí na teplotě, tloušťce a množství listů. Oxidované listy vyndáme ze sklenice, nastříháme na menší kousky a v tenké vrstvě sušíme na teplém a suchém místě.

Po usušení můžeme z oxidovaných listů připravovat čaj. Pro plnější chuť je však doporučujeme nechat na tmavém místě zrát ve sklenici alespoň měsíc.

Délka zrání záleží na vaší trpělivosti a také chuťové preferenci. Můžete klidně postupně ochutnávat a tu pravou zralost vašeho černého čaje objevovat.

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.