Po stopách pražských ovocných sadů 1.

Pro ty z vás, kteří občas mívají pocit, že z ruchu velkoměsta není úniku, máme inspiraci na výlet. A vězte, že nemusíte jezdit daleko. Tichý kout přírody je doslova za rohem.

 

Prosluněné zářijové dny nás vylákaly do térénu s cílem prozkoumat ovocné sady v Houslích, Na Krutci a na Červeném Vrchu. Tyto sady má ve správě odbor hlavního města, jsou tedy přístupné všem návštěvníkům a ze stromů je dovoleno trhat ovoce pro vlastní potřebu.

První plánovanou zastávkou byla návštěva ovocného sadu v ochranném pásmu přírodní památky Housle na severozápadním okraji Prahy. Jako výchozí bod jsme zvolili konečnou zastávku autobusu v Lysolajích. Patřičně informováni místní obyvatelkou o pozoruhodnosti přírodní památky Housle, jsme pokračovali dlážděnou cestičkou kolem zázračné studánky Panny Marie Sedmibolestné, kde také začíná naučná stezka. Jedinečnost místa, je vskutku očividná. O to více nás překvapovala skutečnost, že zde nebylo ani živáčka. Zato ovoce, habaděj. Z informační cedule jsme se dozvěděli, že sad vznikl na území jedné z opuštěných pískoven, těsně před první světovou válkou. Od roku 2011 zde bylo vysazeno několik desítek stromů – převážně třešní, v menší míře pak jabloní a hrušní a stále se sází, protože sad stárne a stromy postupně usychají. Poděkovali jsme místu a s příslibem brzkého návratu pokračovali dál.

Zkušenější by se pravděpodobně vydali po modré směrem na vyhlídku a dále do Šáreckého údolí, my jsme to vzali vzdušnou čarou přes pole. Cestou jsme zmapovali řadu jabloní, hrušní, ořešáků a batohy se nezadržitelně plnily prvotřídním ovocem. Cesta Šáreckým údolím je mnohým známá, málokdo však ví, že se nedaleko přírodní památky Jerenálka rozprostírá ovocný sad Na Krutci, který čítá na 450 stromů! Malebností si v ničem nezadá s Lysolajským, ale určitě každého překvapí svou rozlohou. Opravdová oáza na kraji velkoměsta. Ovocný sad na Krutci se skládá ze čtyř sadů – slivoňového a třech jabloňových, které zde byly vysazeny někdy okolo roku 1950. Staré slivoně už bohužel neplodí, zato jabloně i přes svůj pokročilý věk nabízejí neuvěřitelné množství plodů. Příliš mnoho pro naše plné batohy. Alespoň jsme ochutnali.

Poslední zastávkou byl slivoňový sad na Červeném Vrchu, v blízkosti stejnojmenného sídliště. Dokonalá ukázka, že význam ovocných sadů nespočívá jen v získaném ovoci, ale že plní také funkci estetickou a relaxační, zvlášť v místech s tak vysokou hustotou obyvatelstva. Stejně jako v sadu Na Krutci ani zde už slivoně vesměs neplodí. Na ovoce těch nově vysazených si budeme muset ještě pár let počkat.

Na závěr nezbývá než poděkovat všem, kteří se o obnovu ovocných sadů na území hlavního města zasazují. I díky nim, se nám v Praze žije zase o něco lépe.

Pro bližší informace doporučujeme navštívit tuto stránku:
praha-priroda.cz