Sign in | Registration Česky


Categories: all trips na ovoce recepty workshopy

Po stopách hostivařských třešní

Červen patří třešním, proto poslední červnový týden navážeme na procházky rozkvetlými třešňovkami a vydáme se za zrajícími třešněmi do Hostivaře. Po cestě se zastavíme v sadu u Hostivařské přehrady a v třešňovce u Milíčovských rybníků, kde v roce 2011 proběhla výsadba i starých odrůd třešní, historicky spjatých s Prahou. Výkladu o tamní fauně, flóře a přírodních a kulturních hodnotách procházeného území se ujme dendrolog Aleš Rudl z projektu Pražské stromy, a pokud nám bude štěstí přát, stihneme si ještě natrhat ... Read more »

Máme SozialMarii. Děkujeme!

Byl pozdní večer, první máj... a my jsme akorát vjížděli do Vídně, kde jsme se měli zúčastnit slavnostního vyhlášení cen SozialMarie 2017. Předávání cen za sociální inovace se potřinácté konalo ve vídeňském sále rakouského veřejnoprávního rozhlasu ORF RadioKulturhaus, kam se sjeli zástupci nominovaných projektů z Německa, Rakouska, Slovenska, Polska, Maďarska a České republiky.

V letošním ročníku se sešlo celkem 190 projektů, jeden krásnější než druhý, a tak jsme porotě její rozhodování vůbec nezáviděli. Z oněch 190 projektů nejprve vybírala 33 ... Read more »


Májová vycházka
04/20/2017

Májová vycházka

První máj je jako stvořený k návštěvě sadu. Vydejte se s námi do Lysolajského sadu Housle, kde kromě rozkvetlých ovocných stromů můžete obdivovat i další přírodní prvky a zjistit o nich různé zajímavosti. Budeme poznávat místní ptáky podle zpěvu, na květech volně rostoucích rostlin si přiblížíme život opylovatelů a jejich význam pro nás i pro přírodu a podíváme se na to, jak poznatky z přírody můžeme přenést do našich domovů a zahrádek.

Sadem nás provede Katka Zímová, krajinná ekoložka na ... Read more »

Od řezu k výsadbě a zase zpátky

Než příroda rozkvete, je ten správný čas na sázení a řez stromů. A jak na to, aby stromy na vašich zahradách a ve vašich sadech dobře prospívaly, jsme si letos na jaře vyzkoušeli celkem na 3 workshopech.

Řezat či neřezat

Řez stromu není jen záležitost estetická. Umí prodloužit život stromu i zvětšit úrodu. Je to ale umění, které s citem ovládá málokdo. Proto jsme tématem řezu a neřezu začali a dopřáli si dvoudenní nalejvárnu pod vedením potulného sadaře Ondry Dovaly ... Read more »

Do rozkvetlých sadů v Troji

V neděli 23. dubna 2017 proběhne první letošní komentovaná vycházka do neznámých pražských sadů. Se spolkem Na ovoce a Pražské stromy se vydáme hned do několika rozkvetlých trojských sadů a budeme obdivovat daleké výhledy na pražskou kotlinu.

Přijďte se seznámit s místy, kam si můžete dojít natrhat čerstvé ovoce a dozvědět se něco o tamních stromech a historii sadů.

KDY: 23. 04. 2017 / 14.30
KDE: Trója (místo bude upřesněno registrovaným účastníkům)
VSTUPNÉ: 50 Kč (děti mají vstup zdarma)

Počet ... Read more »

Poslední jarní sázení v branické Třešňovce

V neděli 19. března od 10:00 proběhne poslední část výsadby nových třešní v branické Třešňovce. Zúčastnit se můžete jako diváci i jako pomocníci. Opět bude možnost adoptovat si jednu z třešní připravených k zasazení. Celkem půjde o 16 kusů, tak se o tu svou nezapomeňte včas přihlásit. :)

Za poplatek 500 Kč (pořizovací náklady stromku, zemina, voda, protiokusová ochrana) si můžete váš stromek zasadit a zajistit mu základní péči. V budoucnu by pak bylo vhodné adoptovanou třešeň občas navštívit, pochválit ... Read more »

Co chystáme na jaro

Jaro je tu co nevidět. Nejvyšší čas odtajnit program, který jsme pro vás pilovali celou zimu. Připravte si kalendáře, jdeme na to!


Vzdělávací workshopy

Správně zasadit strom, najít mu to pravé místo a s citem ho prořezat je pro jeho prospívání klíčové. Pokud si na to sami netroufáte, nebo vám hlavou vrtají nějaké otázky, přijďte se to naučit od zkušených lektorů na našich workshopech.

Na jaro jsme pro vás připravili tři tematické. 4. a 5. 3. 2017 proběhne teorií i ... Read more »

Dárek, který roste s vámi

Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu trvalou, nehledě na módní trendy. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného stromu.

Od podzimu tak na našich stránkách můžete udělat radost sobě nebo svým blízkým a vysazením stromu tak přírodě symbolicky poděkovat za plody, na kterých si po ... Read more »

Rozloučení s létem

Sad Na Klíčově – zelená oáza uprostřed ruchu industriálních Vysočan, ožil již podruhé Ovocnou slavností, tentokrát ve spolupráci s Asociací místních potravinových iniciativ. Ač se psal první říjen, počasí odpovídalo spíše srpnovým teplotám. Opět se čile sklízelo a moštovalo a na své si přišli opravdu všichni. Pro ty nejmenší byly připraveny vývarné dílničky na výrobu etiket a roztodivných masek a také divadýlko O jabloňovém skřítku. Pro ty větší pak vydatná porce přednášek.

Kdo se chtěl blíže seznámit se sadem a jeho ... Read more »

Putování podzimními sady

V neděli 16. října 2016 proběhne poslední letošní komentovaná vycházka do neznámých pražských sadů. Se spolkem Na ovoce a Pražské stromy se vydáme hned do tří pražských sadů na Palírce, do Vackova sadu a sadu v Sedlci na Praze 6.

Přijďte se seznámit s místy, kam si můžete dojít natrhat čerstvé ovoce a dozvědět se něco o tamních stromech a historii sadů.

KDY: 16. 10. 2016 / 14.30
KDE: Bohnice (místo bude upřesněno registrovaným účastníkům)
VSTUPNÉ: 40 Kč (děti mají ... Read more »

more