Podzimní ovocný pergamen

Máme pro vás nový recept na zpracování ovoce. Tentokráte půjde o sušení. Pokud máte křížal už plné pětilitrovky (a zuby), můžete vyzkoušet něco nového: podzimní pergamen. Za pomoci sušičky na ovoce či kamen si ze zralých jablek, hrušek, posledních švestek či divokých bobulí vyrobíte báječnou sladkou dobrotu plnou vitamínů.

Sušení patří k tradičním způsobům konzervace ovoce, které umožňuje zachování maxima vitamínů na dlouhé zimní dny. Určitě znáte někdy sladké, jindy kyselé domácí jablečné nebo hodně sladké hruškové křížaly nebo sušené švestky. Ovocný pergamen je úprava stejně zdravá a chutná, jen modernější.

A co že to ten ovocný pergamen je? Sušená tenká placka z ovoce, která nejvíce připomíná svou strukturou kůži. V anglicky mluvících zemích se jí proto také říká ovocná kůže. Takhle to nezní zrovna lákavě, ale je to výborné! Stříhá se na čtverečky nebo proužky a motá do ruliček. Díky zralému podzimnímu ovoci chutná velmi sladce a (nejen) děti tohle zdravé mlsání zbožňují. Jen babičky a dědečkové mají s kousáním žvejkavého pergamenu potíže.

Výroba je trochu pracnější, ale výsledek určitě stojí za to. Doma můžete sušit na kamnech na mřížce, na plechu na topení nebo v moderní sušičce ovoce. Jen sušení v troubě nedoporučujeme, směs se pořádně neusuší, vyzkoušeno.

Na pergamen můžete použít jakékoliv sezónní ovoce i padané. Čím zralejší ovoce, tím bude chutnější a sladší. Směs se dá snadno dochutit voňavým kořením nebo ozvláštnit velmi zdravými divokými plody. Můžete také přidat různá semínka nebo mletý kokos, abyste měli do čeho kousat.

Podzimní ovocný pergamen


Příprava: 

30 minut (úprava ovoce, příprava směsi na pergamen a naložení do sušičky)
20 minut (vyndání ze sušičky a příprava na uskladnění)
Čas na trhání ovoce a sušení v sušičce není započítán (odhad sušení min. 12 hodin).

Vybavení: mixér, sušička ovoce (kamna, topení), pečicí papír


Suroviny:
– zralé podzimní ovoce (odšťopkované, vykrájené, odpeckované): jablka, hrušky, švestky, hroznové víno, arónie, jedlý jeřáb, kdoule (trochu povařené), rakytník.
– trochu divokých bobulí např. šípků, hlohu, bezinek, dřínků, dřišťálu
– skořice či jiné “sladké” koření
– namletá lněná semínka, chia či konopná semínka, mletý kokos


Postup:
Připravené a případně na menší kusy nakrájené ovoce rozmixujeme s kořením na kaši. Pokud je ovoce tvrdší, můžeme přidat trochu vody, jablečného moštu nebo jablečného pyré. Přidáme semínka či případně kokos a promícháme.

Sušení v sušičce ovoce:

Pokud nemáme podložky pro sušení tekutých potravin, potřebujeme pečicí papír. Ten vystřihneme podle tvaru sušicího tácu, plus kolečko uprostřed, aby mohl horký vzduch proudit. Papír lze použít opakovaně. Směs naneseme na pečicí papír na tácu a pomocí velké lžíce nebo stěrky rovnoměrně rozetřeme do tenka. Vrstva by neměla být tlustší než odhadem 3 milimetry, jinak se velmi dlouho suší. Naplníme postupně všechny tácy.

Čím nižší teplotu sušení zvolíme, tím více vitamínů z ovoce zůstane zachováno, ale o to déle bude sušení trvat. Záleží na vlhkosti směsi a vzduchu i na tom, jak spěcháme. Já obvykle suším na 45°C odhadem 12 hodin. Velmi záleží na typu sušičky a rovnoměrnosti sušení.

 

Sušení na kamnech či na topení:

Podle velikosti mřížky nebo plechu si vystřihneme pečící papír. Směs na něj naneseme a pomocí velké lžíce nebo stěrky rovnoměrně rozetřeme do tenka. Vrstva by neměla být tlustší než odhadem 3 milimetry, jinak se velmi dlouho suší. Umístíme nad kamna či na zapnuté topení.

Pergamen je hotový, když na něm nejsou žádná mokrá místa, dá se ohnout a sloupnout z papíru. Vzhledem a strukturou pak připomíná kůži. Pokud to jde, usušený plát opatrně z pečícího papíru sloupneme (a papír si schováme na další várku). Někdy je usušený plát velmi sladký a lepivý a papír se trhá.

Sloupnutý pergamen můžeme uchovávat celý srolovaný nebo nastříhaný na pruhy a srolovaný do malých ruliček. Snadnější a skladnější je stříhání na čtverečky. Ty se snadno ukládají do sklenic, převážejí a hlavně dávkují.

Ať vám chutná!


Autorka textu a fotografií

DENISA ŠIMLOVÁ

Nadšená kuchařka experimentátorka, která věří ve zdravé jídlo. Sběračka darů přírody. Propagátorka společného nakupování surovin. Máma 2 divoženek. Hledačka krásy v každodennosti. Píše blog Nakupujeme společně.