Druhé Třešňobraní na Vrchu Třešňovka

KDY: sobota 15. 6. 2019 – úterý 18. 6. 2019 / od 10:00
 – 19:30
KDE: sad na vrchu Třešňovka (autobusová zastávka Spojovací)

PRO KOHO: pro všechny milovníky ovoce


Chystáme pro vás už druhé Třešňobraní na vrchu Třešňovka! Termín máme, místo taky a na programu se ještě pracuje. Už teď ale prozradíme, že se můžete opět těšit na komentovanou vycházku, přednášku, tvořivé dílničky, a hlavně spoustu sladkého ovoce, které společně proměníme v lahodný mošt. Těšíme se první červnový den na viděnou na vrchu Třešňovka!

 

Program

 

OVOCNÁ SLAVNOST

15. 6. 2019 / celý den

vstupné / dobrovolné

 

Povídání

O Vrchu Třešňovka /11.00

 

Workshopy

Sběr ovoce, odpeckovávání a moštování / celý den

Výroba třešňových marmelád / Štěpánka Holcmanová / 13.00

O kvašení a pálení třešní / Ondřej Kopička / 14.30

 

Pro děti

Výtvarná dílnička / celý den

Výroba ptačí budka / Brontosauři / celý den

Výroba peckovníků – polštářků z třešňových pecek / Petra Tomková Faktorová / 11.00

 

SAMOSBĚR A MOŠTOVÁNÍ

16.–18. 6. 2019 / 10.00–19.30

vstupné / dobrovolné

půjčovna nářadí / 50 Kč

 

O vrchu Třešňovka

Třešňovka v Hrdlořezích patří mezi volně přístupné ovocné sady v majetku hlavního města Prahy. Vrch dříve sloužil jako pastvina a na počátku 20. století plnil funkci vojenského cvičiště. Sad na něm byl založen až v období mezi světovými válkami, přičemž největší slávy dosáhl ve 2. polovině minulého století, kdy se na vrchu konaly mezinárodní cyklokrosové závody. Postupně zarůstající a opuštěný sad se v roce 2015 dočkal obnovy a byl doplněn o 450 kusů nových vysokokmenných odrůd třešní. Kromě třešní je možné v sadu zahlédnout i několik hrušní, višní či jabloní, zastavit se u přírodních broukovišť, která poskytují útočiště nejrůznějšímu hmyzu, plazům či ptákům nebo si odpočinout na některé z přírodních laviček.
Vrcholová část sadu láká na krásné pohledy na okolí Třešňovky nebo zajímavost v podobě tzv. růžice Severka, betonové desky zobrazující zeměpisnou polohu, světové strany a vzdálenost nejvyšších vrcholů našich pohoří, která je uložena na místě zasypaného podzemního bunkru. Po stopách ovocných stromů se můžeme z Třešňovky v Hrdlořezích vydat do nedalekého přírodního parku Smetanka či hrdlořezským údolím, kudy protéká říčka Rokytka, a které lemují pozůstatky ovocných sadů.

Ovocnou slavnost podpořili:
Hlavní město Praha, Městská část Praha 9

Zavzpomínejte si s námi, jak jsme třešňobrali loni.