Voňavý kdoulovec v medu

Pojďte si s námi naložit voňavý kdoulovec do medu a připravit si tak zásobu vitamínu C na zimu.

Už jste objevili kdoulovce? Nemyslíme kdoule, ale plody kdoulovce, keře, který se u nás hojně vysazuje jako okrasný pro svoje nádherné voskové květy.

Kdoulovce mají hladké žluté ovoce, které je velmi aromatické. Málokdo ale ví, že je také jedlé a zdravé. Chutná podobně jako citróny a obsahuje dokonce více vitamínu C než ony.

Naložíte-li tenhle aromatický poklad do medu, získáte úžasně voňavý citrónovo-medový sirup, který se náramně hodí do chladného počasí. Můžete s ním polévat kaše a palačinky, mlsat ho po lžičkách nebo si s ním osladit čaj.

Kvašený kdoulovec v medu

 

Příprava:

10 minut + 2 týdny kvašení (1 minuta míchání každý den)

Suroviny:

kdoulovce
med
celá skořice, hřebíček, kardamon či jiné voňavé koření

Postup:

Kdoulovce omyjeme, vykrájíme případné hnědé flíčky a nastrouháme nahrubo. Smícháme s medem v poměru 1 díl kdoulovce ku 1,5 dílu medu.

Pokud máme tuhý med a ten nepůjde s kdoulovcem rovnoměrně promíchat, nevadí. Kdoulovcová šťáva ho během několika dní rozpustí a navíc budeme směs pravidelně míchat.

Med s kdoulovcem přendáme do čisté sklenice a přidáme celé voňavé koření. Na sklenici položíme víčko, abychom ji uchránili od případného hmyzu a nečistot. Přesuneme ji na místo, kde bude kvůli míchání na očích.

Medovou směs necháme kvasit po dobu 14 dní. Každý den promícháme a chodíme čichat tu úžasnou vůni. Koření s kdoulovcem bude vyplavávat na povrch a v medu se budou dělat bublinky. Med po pár dnech silně zřídne.

Hotový med s kdoulovcem a kořením zavíčkujeme a přesuneme do lednice. Na jeho nabírání používáme vždy čistou lžičku. V chladu vydrží tak dlouho, dokud ho nesníte.

Dobrou chuť!

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.