Podzimní vycházka do Motola

Sad Motol je místem s pestrou historií. Potěší milovníky přírody, dalekých výhledů, historie i vojenství. Na začátku prosince nám nabídne krásné vyhlídky na Prahu díky tomu, že stromy budou bez listí. Zároveň díky pestré a divoké přírodě nabídne i dost barevných a ozdobných materiálů na adventní výzdobu, které si můžete během vycházky nasbírat.

Zajímá vás, jak spolu souvisejí sady a svoboda? Chcete vědět, proč většina sadů vznikla po válce a kolikrát se v Motolském sadu vystřídala radost se strachem? Pojďte s námi najít odpovědi na tyto otázky během podzimní vycházky. Výkladu se ujme Kateřina Zímová z organizace CooLAND, která nám povypráví o ovocných stromech i těch, kdo v jejich blízkosti žijí.

Přihlásit se na vycházku můžete na GoOut.net.


KDY: 1. 12. 2019 / 14:30
KDE: Sad Motol
MÍSTO SETKÁNÍ: na rohu ulice Plzeňská a vchodu do sadu

DÉLKA TRASY: cca 2 km (cesta je vhodná pro kočárek a je bezbariérová)
DÉLKA TRVÁNÍ: 1,5 hod.
DOSTUPNOST: bus a tram zastávky Krematorium Motol
LEKTORKA: Ing. Kateřina Zímová
VSTUPNÉ: 150 Kč (dospělý),  100 Kč (senior a  student), děti do 15 let zdarma
KONTAKT: marketa.vrbova@na-ovoce.cz


PRAŽSKÉ OVOCNÉ SADY

Ovocné sady na území hlavního města Prahy tvoří jedinečný prostor pro rekreaci a kontakt s přírodou. Obyvatelům slouží jako zdroj volně přístupného ovoce zajímavých a polozapomenutých odrůd i jako místo pro odpočinek. Pro rostliny a živočichy při správné péči představují vysokokmenné sady biotop, který z naší krajiny již téměř vymizel. Prosvětlené sady s lučním porostem nabízí potravu i domov velké řadě často vzácných či ohrožených motýlů, brouků, ptáků a drobných obratlovců.

V neposlední řadě jsou ovocné sady dílkem přírodního dědictví po našich předcích. Jen díky nim se dnes můžeme procházet pod rozložitým korunami desítky let starých stromů a obdivovat chutě, vůně a půvabná jména starých ovocných odrůd, jako jsou Strýmka, Kaštánka, Zvonkové, Grávštýnské nebo Kardinál žíhaný, které v regálech supermarketů nenajdeme a z českých zahrádek pomalu mizí. Tyto ovocné oázy se často skrývají jen pár kroků od rušných silnic a sídlišť. Pojďte je s námi objevit, poslechnout si jejich příběhy a poznat jejich tajemná zákoutí, krásné výhledy i zapomenuté chutě.

Magistrát hlavního města Prahy v současné době pečuje o více než 60 ovocných sadů o rozloze přes 70 hektarů, v nichž je zastoupeno téměř 200 různých tradičních odrůd ovocných stromů. Jabloně, třešně, meruňky či slivoně půvabných jmen a podivuhodných chutí i méně známé oskeruše a morušovníky.

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Katka Zímová

Krajinná ekoložka na volné noze. Její vizí je propojovat příběhy lidí a přírody, jakožto dvě hlavní složky životního prostředí. V této oblasti zpracovává odborné posudky, projekty a věnuje se vzdělávání. Současně působí jako předsedkyně neziskové organizace CooLAND, zabývající se ochranou zemědělské krajiny.