Šlapostroj – cyklodrtička pro 3 jezdce

Kdo šlape, ten moštuje!

Postavili jsme Šlapostroj, důmyslný cyklodrtič pro 3 jezdce, který nám na našich podzimních akcích usnadňuje proces moštování a mění ho v komunitní zábavu. Prvním zátěžovým testem prošel na letošní Ovocné slavnosti a teď se na zbytek podzimu a celou zimu vrátí do dílny, kde dostane vylepšené ježky, obuje nová šlapátka a projde několika dalšími úpravami, aby příští rok zvládl ještě víc ovoce i jezdců.

Přispějte na vyladění Šlapostroje pro další akce. Vaše příspěvky použijeme na průběžné vylepšování Šlapostroje a zaplacení materiálu a práce potřebných na jeho opravy.

Co je to Šlapostroj

Šlapostroj je drtička pro 3 jezdce, kteří svým šlapáním roztočí rotační ježky a nastartují tak drcení. Jeho základ tvoří jemná dřevěná konstrukce se třemi nohami, třemi sedly, třemi páry šlapátek a prostorem pro nádobu drtiče uprostřed. Jakmile jezdec šlápne do pedálů, ježek se dá do pohybu a začne drtit. Rozemleté kusy jablek se budou shromažďovat pod strojem, odkud je můžeme průběžně odebírat a přemisťovat k lisu na moštování. Ježci se otáčí nezávisle na sobě a k jejich rozpohybování stačí vyvinout malou sílu, takže se na moštojízdu a kus řeči mohou u Šlapostroje stavit i křehké dámy a děti.

Až dodrtíme, stačí zakrýt dřevěný koš poklopem a máme stylové barové posezení pro koštování moštu.

Proč Šlapostroj?

V předešlých letech jsme moštovali s pomocí lisu a ruční nebo elektrické drtičky. Což znamenalo spoustu práce a málo moštu, protože jedna drtička drtila málo a druhá nám sklizeň jablek proměnila rovnou v pyré. Náš kamarád Honza, vášnivý opravář a konstruktér možného i nemožného, proto přišel s nápadem na Šlapostroj – komunitní velocipedický drtič ovoce. K jeho obsluze už nebudeme potřebovat partu siláků ani hlučný agregát, ale zapojíme návštěvníky slavnosti a moštování nám hned půjde rychleji a veseleji od ruky (a od nohy).

Pomůžete nám šlápnout do pedálů a rozjet komunitní moštování?

 

Podpořte výrobu šlapostroje

Jak to šlape

03/08/2017

Ovocná slavnost se chystá!

Loni jsme si při drcení a lisování jablečné úrody do podoby moštu pořádně protáhli bicepsy, tentokrát bude mít naše drtička šlapací pohon. Ovocná slavnost už se chystá a dorazí i náš Šlapostroj. Už jste nám na něj pomohli získat skoro 5 000 Kč, děkujeme!

arrow
arrow
04/08/2017

5000 Kč, děkujeme!

Díky vám nám v naovocím prasátku na Šlapostroj přistálo už 5 000 Kč, děkujeme! Příští týden začínáme s výrobou a vy budete u toho. Sledujte náš FB!

 

11/08/2017

Stavíme Šlapostroj

Nářadí připravit, součástky shromáždit a jde se na věc!

arrow
arrow
14/08/2017

Už se to rýsuje!

Součástka k součástce a koš pro nádobu drtiče je na světě. Děkujeme všem přispěvatelům, kteří staví s námi!

24/08/2017

3 místa pro 3 jezdce

A je to! Základ pro druhou nejdůležitější část našeho Šlapostroje je na svém místě. Ruční a elektrický pohon nám letos nahradí tři zdatní jezdci svým šlapáním. Už zbývá jen přidat sedla a pedály a můžeme nasedat!

arrow
arrow
25/08/2017

30. září roztočíme drtící ježky

V klíčovském sadu už se špitá, že známe datum Ovocné slavnosti. A je to pravda! Zakroužkujte si v kalendářích datum 30. září. Projdeme se po sadu, ochutnáme klíčovská jablka, roztočíme drtící ježky zbrusu nového Šlapostroje a mošt poteče proudem. Těšíme se a zveme!

07/09/2017

Děkujeme nadesettisíckrát!

Další milník za námi a jsme zas o kus blíž našemu vysněnému Šlapostroji. Děkujeme nadesettisíckrát všem přispěvatelům!

arrow
arrow
10/09/2017

To jsou naši ostří hoši

Když už stavíme Šlapostroj, tak pěkně od píky. Tihle tři ostří hoši brzy zaujmou místo v srdci Šlapostroje a 30. září je otestujeme při drcení první várky klíčovských jablek. Pomůžete nám roztočit naše nové rotační ježky?

Ladíme, nezahálíme

Dotahujeme, povolujeme, seřizujeme. Šroubky, šlapky, sedla. Do první šlapojízdy zbývá 6 dní a do té doby musí být Šlapostroj v té nejlepší kondici. Přijďte s námi v sobotu moštovat Na Klíčov a vyzkoušet si náš vynález na vlastní nohy!

arrow
arrow
30/09/2017

3, 2, 1, jedem!

Je to tu! Ovocná slavnost a zároveň den, kdy si vyrobíme s pomocí Šlapostroje první várku moštu. Cyklodrtička je na svém místě, hrušky čekají a nám už chybí jen ti jezdci. Dorazte se projet na Šlapostroji!

arrow