Šlapostroj pro Ovocnou slavnost

Kdo šlape, ten moštuje!

Letos na podzim chystáme už potřetí ve vysočanském sadu Na Klíčově Ovocnou slavnost. Kromě přednášek, workshopů, procházek po sadu a ochutnávek ovoce v nejrůznějších podobách bude na programu i tradiční moštování tamní úrody, během kterého si mohou návštěvníci natočit do hrnečků nebo lahví čerstvý mošt úplně zadarmo.

V předešlých letech jsme moštovali s pomocí lisu a ruční nebo elektrické drtičky. Což znamenalo spoustu práce a málo moštu, protože jedna drtička drtila málo a druhá nám sklizeň jablek proměnila rovnou v pyré. Náš kamarád Honza, vášnivý opravář a konstruktér možného i nemožného, proto přišel s nápadem na Šlapostroj – komunitní velocipedický drtič ovoce. K jeho obsluze už nebudeme potřebovat partu siláků ani hlučný agregát, ale zapojíme návštěvníky slavnosti a moštování nám hned půjde rychleji a veseleji od ruky (a od nohy).

Co je to Šlapostroj

Šlapostroj je drtička pro 3 jezdce, kteří svým šlapáním roztočí rotační ježky a nastartují tak drcení. Jeho základ tvoří jemná dřevěná konstrukce se třemi nohami, třemi sedly, třemi páry šlapátek a prostorem pro nádobu drtiče uprostřed. Jakmile jezdec šlápne do pedálů, ježek se dá do pohybu a začne drtit. Rozemleté kusy jablek se budou shromažďovat pod strojem, odkud je můžeme průběžně odebírat a přemisťovat k lisu na moštování. Ježci se otáčí nezávisle na sobě a k jejich rozpohybování stačí vyvinout malou sílu, takže se na moštojízdu a kus řeči mohou u Šlapostroje stavit i křehké dámy a děti.

Až dodrtíme, stačí zakrýt dřevěný koš poklopem a máme stylové barové posezení pro koštování moštu.

Tak do toho šlápni

Šlapostroj zatím existuje jenom na papíře, ale už teď víme, že bychom ho využili kromě Ovocné slavnosti i na dalších komunitních akcích v sadech, které letos chystáme. Vývoj a výroba Šlapostroje nás se vším všudy vyjde na 30 000 Kč. Na Šlapostroji se začne pracovat v průběhu srpna a první slavnostní moštojízdu plánujeme na letošní Ovocné slavnosti.

 

Pomůžete nám šlápnout do pedálů a rozjet komunitní moštování?

 

Podpořte výrobu šlapostroje

Jak to šlape

03/08/2017

Ovocná slavnost už se chystá!

Loni jsme si při drcení a lisování jablečné úrody do podoby moštu pořádně protáhli bicepsy, tentokrát bude mít naše drtička šlapací pohon. Ovocná slavnost už se chystá a dorazí i náš Šlapostroj. Už jste nám na něj pomohli získat skoro 5 000 Kč, děkujeme!

arrow
arrow
04/08/2017

5000 Kč, děkujeme!

Díky vám nám v naovocím prasátku na Šlapostroj přistálo už 5 000 Kč, děkujeme! Příští týden začínáme s výrobou a vy budete u toho. Sledujte náš FB!

 

11/08/2017

Stavíme Šlapostroj

Nářadí připravit, součástky shromáždit a jde se na věc!

arrow
arrow
14/08/2017

Už se to rýsuje!

Součástka k součástce a koš pro nádobu drtiče je na světě. Děkujeme všem přispěvatelům, kteří staví s námi!