Vývoj mapovací aplikace

Mapa Na ovoce vzniká díky početné komunitě maperů a sběračů, která již 6 let mapuje volně rostoucí ovocné stromy, keře a bylinky. Doufáme, že vám přináší nejen sladké plody zdarma, ale i radost z hledání, sdílení a příjemné chvíle na čerstvém vzduchu.

 

INFO K INSTALACI A REGISTRACE

Novou apku si zdarma stáhnete si pro iOS na App Storu, pro Android na Google Play.

Link ke stažení apky AppStore  Link ke stažení apky Google Play (Android)

Webová mapa dostala také nový kabátek, najdete ji na webu Na ovoce, poskytuje stejné informace jako apka.

  1. Co stará apka s jablíčkem? Ta je již nefukční, v klidu ji z telefonu vymažte.
  2. Jak se do nové apky přihlásím? Fungovat by měla vaše původní registrace e-mailem. Pokud jste zapomněli heslo, lze jej obnovit, zasláním na registrovaný e-mail. Můžete se taky přihlásit přes Google účet nebo Facebook.
  3. Je tam vše? Přestože se jedná se o zbrusu novou apku, v databázi najdete všechny přidané značky, komentáře atd. Pokud se přihlásíte pod svou původní registrací najdete tam i vámi vytvořené data.

Bug Report

Pokud narazíte na jakoukoliv chybu, dejte nám vědět. Využijte buď  tento formulář nebo e-mail team@na-ovoce.cz . Když ve formuláři zanecháte kontakt a vyplníte info o zařízení (IOS, Android, web), usnadníte vývojářům práci s trasováním a opravami.


Velmi děkujeme za štědrou podporu komunitě sběračů, maperů a dalších laskavých dárců a také za pilnou práci programátorům z Mapotic. Díky nim se podařilo vyvinout novou mapu za necelý rok od spuštění crowdfundingové kampaně.

Pomůžete nám mapu uživit?

  • Apka i webová mapa je ZDARMA, stejně jako ovoce z přírody.
  • Provoz nás ročně stojí 50 000 Kč. Váš příspěvek nám pomůže mapu uživit.
  • Jsou před námi další milníky, nové funkce, které se nám z finančních důvodů nepodařilo do základní verze dostat. Mapa zkrátka potřebuje dlouhodobou podporu.
  • Pokud cílovou částku přesáhneme, investujeme do rozvoje nových funkcí apky.
  • Každý dar se počítá, i vaše podpora umožní zachránit ovoce, které by jinak zůstalo bez užitku.

Nakrmím mapu

Jak mapovat

OBJEVUJTE

Vyrazte si natrhat čerstvé ovoce. Stačí si zakliknout, jaké stromy, bylinky a keře ve svém okolí hledáte a náš chytrý kompas vás k nim navede.

PŘIDÁVEJTE

Pomozte nám zmapovat nevyužité přírodní zdroje. Objevy přidávejte rovnou z místa, kde stojíte. Každý zápis v mapě lze doplnit o poznámku a fotku.


Etický kodex

Ikony stromů, keřů a bylinek uveřejněných na mapě Na Ovoce označují rostliny, které zde dle svého nejlepšího vědomí a svědomí vložili registrovaní uživatelé. Taktéž zde publikují některé veřejně správní orgány, právnické a soukromé osoby, které se chtějí podělit o své nevyužité ovocné zdroje.

Základní pravidla:

1. Primárně zjišťujeme, zda sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva.
2. Pečujeme nejen o stromy, ale i okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.
3. O své objevy se dělíme s ostatními uživateli.
4. Zapojujeme se do údržby a výsadby nových ovocných stromů.

PŘEČTI SI KODEX


Tak šel čas

Duben 2022

Vyrašila mapa Na ovoce 2.0

Zatímco na ovocných stromech pučí první květy, vy už můžete sklízet. Máme pro vás máme novinku, se kterou bude nová sezóna sběru ovoce veselejší. Vypouštíme malý ohňostroj nová aplikace i webová mapa Na ovoce v beta verzi už vyrašila.

2021

Jak se rodí mapa Na ovoce 2.0

Softwary stárnou mnohem rychleji než stromy, musí přizpůsobovat rostoucímu počtu uživatelů a moderním technologiím, jinak se stávají nepoužitelnými. Přesně do tohoto bodu se po 5 letech dostala i naše aplikace, proto jsme v dubnu 2021 spustili crowdfundingovou sbírku na její záchranu. Díky štědré podpoře naší komunity sběračů, maperů a dalších laskavých přispěvatelů se podařilo vybrat 136 300 Kč z cílové částky 370 000 Kč. Vývoj nové aplikace jsme svěřili vývojářům z Mapotic. Na jejich mapovací platformě běží desítky společensky prospěšných projektů, které informují, inspirují a pomáhají lidi zapojovat se do komunit a sdílet své vědomosti.

2020

Zájem o ovocnou mapu roste

Jaké jsou limity stávající podoby ovocné mapy, proč je nutné přijít s její obměnou a co obnáší její údržba? Rozhovorem s Ondrou Nejedlým, správcem mapy a administrátorem webu Na ovoce

PŘEČTI SI CELÝ ROZHOVOR

2015

Vývoj mobilní aplikace

Na ovoce spustilo v roce 2015 novou mobilní aplikaci, která umožní vyhledávat a zadávat do otevřené mapy ovocné stromy ve volné krajině. Vývoj mobilní aplikace nám umožnili dárci v rámci crowdfundingové sbírky na serveru hithit.cz. Realizací aplikace jsme pověřili partu vývojářů z brněnské firmy Touch Art, která vytvořila verzi pro operační systémy Androi a iOS v rámci své probono aktivity.

PŘEČTI SI VÍCE O VÝVOJI