Loučíme se s medvědím česnekem v mapě

Mrzí nás to, ale je to tak. Česnek medvědí měl v naší mapě čestné místo od samého počátku. Jeho obliba ale každým rokem roste, a s ní přibývá i lidí, kteří se vydají na jeho sběr. A bohužel se mezi naprostou většinou ohleduplných sběračů najdou díky módnosti medvědího česneku i tací, kteří ho sklízí po trsech, nejen pro svou potřebu, a bez ohledu na to, jestli se na tom samém místě objeví i příští rok. Což je proti úmyslu zodpovědně využívat přírodní bohatství a společně o něj pečovat, se kterým jsme sběračskou mapu zakládali. Česnek medvědí je bylinka náchylná k poškození, a podle toho je třeba se k ní chovat.

S větší oblibou mapy se také objevili uživatelé, kteří se snaží přidávat záznamy na místa, kde je sběr bylin zakázaný. Od loňského roku pracujeme na několika úpravách mapy a mezi nimi jsou i ty, které znemožní přidat záznam např. do chráněných území. Bohužel jde o úpravy časově náročné, a tak se o to zatím staráme ručně. Což nám příliš neusnadňují uživatelé, kteří opětovně přidávají smazané záznamy do mapy pod svým či jiným účtem. 🙂 To byl proto druhý důvod, který nás vedl k rozhodnutí česnek medvědí z mapy odstranit úplně. Je nám líto, že jsme k této změně museli přikročit. Raději bychom sledovali, jak se sběračská mapa rozrůstá o další záznamy, ale nechceme, aby se mapa stala v kombinaci s nevědomostí nebo prostou neohleduplností nástrojem, který přestane být v souladu s našimi úmysly.

Sběračská mapa vznikla jako komunitní platforma. Užívat ji může kdokoliv a stejně tak do ní přidávat záznamy, pokud jsou v souladu s Kodexem sběrače. Byli bychom rádi, aby to tak fungovalo i nadále. Za 5 let, co mapa existuje, k ní přibyla spousta dalších aktivit, a my jsme mohli poznat nespočet skvělých lidí, kteří pomáhají znovuvysazovat staré odrůdy, aktivně se starají o přírodní bohatství ve svém okolí, snaží se zodpovědně zužitkovat ovoce volně rostoucích stromů stromů, jejichž větve se v rocích nadúrody lámou pod váhou plodů nebo chtějí poznávat historii ovocných sadů ve svém okolí a učit o jejich krásách i své děti. Jsme moc rádi za všechny ty, kdo mapu využívají zodpovědně, pomáhají nám ji rozšiřovat o nové a nové záznamy a přírodě výměnou za její sladké dary věnují péči. Děkujeme vám!

P.S.: Pokud jste si náhodou čerstvě založili účet, před přidáním prvního záznamu si přečtěte Kodex sběrače.

Tým Na ovoce